FIFA 20 Social – Saturday 19th October 2019

The AP FIFA Tournament is back on Saturday 19th October.

Teams are picked on a first come first served basis so contact your captain or Tim Banks to sign up

Old Members Day – Saturday 19th October

The first Old Members Day of the season will be on the 19th October, the same day the 1st XI entertain Old Finchleians at The Racecourse.

For those new to AP, Old Members Day is like walking through a hall of fame, greats from years gone past come from far and wide to soak up the IPA and tell stories of AP victories from the past.

You may even here a little story involving Tower Bridge that is certainly ‘not to be tried at home.’

Weekend Results – Saturday 12th October 2019

2s vs AFC Oldsmiths was postponed

1s League
Merton 3-5 AP
3s AFA Cup
Civil Service 3s 7-0 AP
4s League
AP 2-1 St James Old Boys
Melnick, Ogelby
5s League
AP 8-1 Alexandra Park 6s
Wellington(2), Hohmann(2), Bailey-Davies(2), Hamilton, Reidy-Martin
6s League
Alexandra Park 5s 8-1 AP
Norton
7s League
Old Parkonians 7s 4-4 AP
Summerton(2), P.Wilson(2)
8s League
AP 1-3 Broomfield 4s
Abbott
9s SAL Cup
AP 0-4 Old Finchleians 6s
10s League
Broomfield 5s Home Win AP

Weekend Fixtures

Picked and cannot play? You NEED to cry off – certainly let your captain know, but the priority is to let the named cry off officer for the week know – he is the one that will coordinate players moving up the teams to cover your absence!

This week the cry off officer is: Please contact Duncan Anderson – 07890 950314

Selection

Saturday 19th October
1s – SAL Senior Div 2 2pm KO
Alexandra Park v Old Finchleians
Meet 12.30pm @ AP Racecourse, Alexandra Palace Way, N22 7AX
Reserves – SAL Interm. Div 2 2pm KO
Alexandra Park v Polytechnic 3s
Meet 12.30pm @ AP Racecourse, Alexandra Palace Way, N22 7AX
3s – SAL Junior Cup 2pm KO
Actonians Association 4s v Alexandra Park
Meet 12.30pm @ 4G Pitch, Gunnersbury Park, Popes Lane, Acton, W5 4NB
4s – SAL Junior Cup 2pm KO
Winchmore Hill 4s v Alexandra Park
Meet 12.30pm @ The Paulin Ground, Fords Grove, Winchmore Hill, N21 2PJ
5s – SAL Junior Div 2 North 2pm KO
Alexandra Park v Crouch End Vampires 3s
Meet 12.30pm @ New River Sports Centre, White Hart Lane, Wood Green, N22 5QW
6s – SAL Junior Div 2 North 2pm KO
Old Lyonians 3s v Alexandra Park
Meet 12.30pm @ The Lyonian Pavilion, South Vale, Harrow, HA1 3PN
7s – AFA Junior Novets Cup 2pm KO
Alexandra Park v Old Parmiterians 9s
Meet 12.30pm @ AP Racecourse, Alexandra Palace Way, N22 7AX
8s – AFA Junior Novets Cup
Postponed
9s – SAL Junior Div 5 North 2pm KO
EBOG 5s v Alexandra Park
Meet 12.30pm @ EBOG FC, Alan Drive, Barnet, EN5 2PU
10s – SAL Junior Div 5 North
No Game
Sunday 20th October
Vets – SAL Vets Sunday Cup 11.30am KO
Old Ignatians v Alexandra Park
Meet 10.30am @ Loyola Clubhouse, 147 Turkey Street, Enfield, EN1 4NN
Womens – Capital Womens Junior Cup 2pm KO
Alexandra Park v Enfield Town Ladies 3s
Meet 12.45pm @ AP Racecourse, Alexandra Palace Way, N22 7AX

More:
News